Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2021-03-15

Jakie wybrać części? Oryginalne czy zamienniki?

Gdy przychodzi na kupić części do naszego ciągnika czy maszyn rolniczych stajemy przed dylematem... oryginalne czy zamienniki? Dostępna jest bardzo bogata oferta zarówno jednych jak i drugich. Poniżej krótka charakterysta, dzięki której będzie łatwiej dokonać wyboru.  

 

 

Części oryginalne

Można stwierdzić, że każdy kto rozważa oryginalne części do swojego ciągnik czy innej maszyny rolniczej myśli najwyższa jakość i precyzja wykonania. Jest to oczywiście prawda. Nabywając oryginały jesteśmy pewni, że producent wykorzystał najlepsze surowce do ich wykonania, a parametry i wymiary są idealne. Dzięki temu komponent będzie idealnie pasował do naszej maszyny. Kupując u dystrybutorów oferujących oryginalne części posiadamy gwarancję, że produkty są nowe. Takie części są opakowane w charakterystyczny dla producenta sposób, zawierają logotypy i bardzo często odpowiednie hologramy. Bardzo ważne też jest to, że oryginalne części spełniają wszystkie wymagania techniczne producenta. Gwarantuje to nam pewność, że nie będzie problemu z montażem, że coś „nie dochodzi” lub odstaje. Dzięki temu dana część nie ma negatywnego wpływu na inne podzespoły w maszynie. Biorąc to wszystko pod uwagę trzeba pamiętać, że taka część będzie droższa od zamienników.  Ma to znaczenie w momencie zakupu. Należy jednak pamiętać, że lepszej jakości części wolniej się zużywają oraz nie mają negatywnego wpływu na inne komponenty. W perspektywie czasu kwota jaką za nią wydaliśmy amortyzuje się i ta różnica nie jest tak duża.  

Części zamienne

Cena części oryginalnych sprawia jednak, że wielu rolników decyduje się na zamienniki. Można powiedzieć, że nawet jest to większość. Części zamienne jak można się domyślić cechują się niższą jakością wykonania. Kupując takie części można te mieć trochę obawę o ich wydajność i kompatybilność z maszynami. Dlatego dobrze jest przed zakupem takich komponentów, poszukać o nich opinii oraz o jego producencie. Większość części zamiennych są produkowane przez wyspecjalizowane firmy, których produkty spełniają odpowiednie wymagania techniczne. Wielu producentów nie może pozwolić sobie na obniżenie pozycji na rynku (przez wzgląd na dużą konkurencję) i utratę klientów. Znajdując takich producentów oraz ich części uzyskujemy najlepszą jakość w stosunku do ceny. Dlatego ważne jest zweryfikowanie danej firmy produkującej oraz tego czy są to produkty dopuszczone do eksploatacji. Dużym problem na rynku zamienników są części, które znaleźć można w bardzo niskiej cenie i na pierwszy rzut oka wyglądają jak oryginały. Jednak po bliższych oględzinach okazuje się, że są to “podróbki”. Ten rodzaj części charakteryzuje się najniższą jakością. I takich podzespołów na pewno nie polecamy.  

Więc oryginał czy zamiennik?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno jeśli dysponujemy większymi środkami finansowymi warto rozważyć oryginalne części. Można podejść do tego trochę jak do inwestycji w przyszłość. Jeśli jednak ogranicza nas budżet to zamienniki są dobrą opcją. Proszę jednak pamiętać by (jak pisaliśmy wyżej) poszukać opinii o komponencie jak i producencie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ponownego zakupu danej części w bliskim okresie czasu (i poniesienie dwukrotnie kosztu) oraz większego uszkodzenia ciągnika lub maszyny rolniczej.

W naszym sklepie znajdziecie Państwo zarówno części oryginalne jak i zamienniki. Każdy produkt jest stosownie oznaczony, logiem producenta oraz informacją czy to oryginał czy zamiennik. Istnieje również możliwość wyfiltrowania jednych bądź drugich jeśli wiemy czego szukamy. Na naszych stronach znajdziecie Państwo również informacje o producentach co pozwoli na bardziej świadome dokonywanie zakupów.

Zapraszamy!

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 4 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-06
Polecam.
2022-01-20
Wszystko ok
pixel